Choď na obsah Choď na menu
 


TS-14.01.2010 Najvyšší súd zrušil územné rozhodnutie pre povolenie výstavby v parku na Belopotockého

14. 1. 2010

OZ Občianska iniciatíva za zachovanie životného prostredia v Starom Meste

IČO 31783856    Björnsonova 2, 811 05  Bratislava 1

 

Tlačová správa: 13.01.2010 

Najvyšší súd zrušil územné rozhodnutie pre povolenie výstavby v parku na Belopotockého

             Konečne raz zaznela  čistá reč práva. Najvyšší súd zrušil firme ZIPP územné rozhodnutie pre umiestnenie stavby v parku na Belopotockého.

            Naše Občianske združenie po 15-tich rokoch boja za záchranu parku konečne dosiahlo to, že súd potvrdil, že aj argumenty občanov môžu mať právny základ a je potrebné pri rozhodovaní štátnych a samosprávnych orgánov na ne prihliadať. Bolo by to v záujme ako týchto orgánov,  tak aj občanov, teda verejného záujmu, čo sa už potvrdilo aj vo viacerých kauzách.

            Súd nám dal za pravdu,  že bez riadneho právoplatného rozhodnutia orgánu ochrany prírody o povolení výrubu stromov a drevín, nemožno vydať územné rozhodnutie.

Právnik Peter Wilfling , právnik spolupracujúci so združením Via Jurus, ktoré žalujúcej strane sprostredkovalo pred súdom právne služby tvrdí, že zrušenie územného rozhodnutia by malo mať dopad aj na stavebné povolenie na Belopotockého. Podľa neho, je rozsudok Najvyššieho súdu  precedensom pre stavebné konania, kde je nutný aj výrub stromov a drevín, pretože stavebné úrady doteraz zastávali názor, že nie je potrebné najprv rozhodovať o výrube stromov a až následne vydávať územné rozhodnutie.

            Je paradoxom, že najvyšší súd zrušil to územné rozhodnutie, ktoré investor  ako jediné z celej Bratislavy účelovo pretlačil do územného plánu hlavného mesta, pri jeho schvaľovaní. To malo za následok zmenu parčika na stavebný pozemok.

Keby súdy a prokuratúra rozhodovali hneď na začiatku v súlade so zákonom, tak by v územnom pláne bol park Belopotockého doteraz ako zeleň.

            Ani viaceré žaloby na súdy a podnety na prokuratúru, neprinútili stavebný úrad prerušiť konanie .

            To umožnilo investorovi vyrúbať väčšiu časť stromov v parku aj bez právoplatného stavebného povolenia na objekt-stavbu Apartman parku.

Mestská časť Staré Mesto až následne v júni 2009  vydala firme ZIPP stavebné povolenie s tým, že verejnosť a osoby dotknuté stavbou vylúčila nezákonne z konania . Občania nemali možnosť sa vyjadriť k novému stavebnému rozhodnutiu. Krajský stavebný úrad najprv šalamúnskym rozhodnutím premietol požiadavky investora pri stavebnom konaní do územného rozhodnutia, kde zvačšil prírodnú plochu, ktorú zaberá stavba o 50%. Tým vzniklo ďalšie územné rozhodnutie. Až následne prebehlo utajené nezákonné stavebné konanie, ktoré prebehlo na stavebnom úrade Mestskej časti Staré Mesto s vylúčením okolitých vlastníkov bytov.

Občianske združenie preto podalo žalobu na súd pre nezákonnosť konania stavebného úradu Mestskej časti a Krajského stavebného úradu a zároveň požiadalo o predbežné opatrenie k vykonateľnosti stavebného povolenia.

Určite zvážime ďalšie právne kroky.

 A aký je aktuálny stav v parku? Po nezákonnom výrube stromov na jeseň minulého roka, a na jar tohto roka ostalo v parku rúbanisko.  Investor mal povolenie na výrub 53 stromov a 6 skupín kríkov o rozlohe 310 m2. Čiže v parku by malo  po výrube povolených drevín zostať 62 stromov a 11 skupín kríkov o rozlohe 500 m2. Skutočný  stav  je taký, že zo 120 stromov ostalo v parku niečo  vyše 30 a o kríkoch radšej ani nehovoríme.

Plechový plot zakrýva spúšť, ktorá ostala po firme, ktorá robila prekládky vodovodu a horúcovodu  mimo plochy parku, ale z parku si pri svojej činnosti urobila stavebný dvor.

A tak v Bratislave pribudla ďalšia čierna diera, kde stavebník zlikvidoval v tomto prípade park na inom mieste industriál  /Slovany,Danubius, Kablo / a zákony mu dovoľujú vytvárať v hlavnom meste neútešné, prázdne voľné plochy, kde nie je istota či tam vôbec alebo kedy budú stavať.  A kompetentným to vôbec nevadí.

 

           

Kontakt:

Občianske združenie - Občianska iniciatíva za zachovanie životného prostredia v Starom Meste

Björrnsonova 2, 811 05 Bratislava

Ing. Koloman Prónay, predseda, 0905285772,  pronay@orangemail.sk

Soňa Párnická, tajomník, 0903846193, 02/52498379, sonapr@stonline.sk

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Park v 70 rokoch pred výstavbou rozhlasu

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.