Choď na obsah Choď na menu
 


Byrokracia a božský kapitál versus demokracia, príroda a človek

14. 5. 2008
Byrokracia a „božský“ kapitál versus demokracia, príroda a človek?
 
            Paradoxne práve na Deň stromov, 29. apríla vyhlásila Mestská časť (MČ) Bratislava-Staré Mesto v parku na Belopotockého ulici stavebné konanie. O tejto kauze sme už kedysi písali. O záchranu parku na Belopotockého ulici bojujú miestni občania od roku 1996 (teda trinásty rok), odkedy sa dozvedeli, že už nie je verejným vlastníctvom, ale je v súkromných rukách a vlastník ho chce zastavať. Roku 1997 sa spojili a na záchranu parku založili občianske združenie s názvom Občianska iniciatíva (OI) za záchranu životného prostredia v Starom Meste. Za ten čas sa im podarilo odvrátiť tri veľké stavebné zámery predošlého vlastníka a teraz sa snažia zastaviť zámer dnešného vlastníka, firmy Strabag-ZIPP, ktorá by chcela v parku postaviť 6-9-poschodovú budovu. Podľa uvedenej občianskej iniciatívy stavebné konanie vyhlásila MČ napriek neplatnému záväznému stanovisku Magistrátu k takejto výstavbe a napriek tomu, že v územnom pláne je park označený ako ZELEŇ. Preto OI zvolala zároveň so stavebným konaním protestné zhromaždenie. Na jej výzvu viacerí účastníci zhromaždenia priniesli kvety a zavesili ich na pletivo plota, ktorým je park už obohnaný.
            Úradník stavebného úradu – MČ hneď po príchode na miesto vyhlásil, že „tí, čo tu nemajú čo robiť, nech idú domov“ (išlo najmä o reportérov z televízie, ochranárov apod.). Ozvala sa námietka, že nikde sa nepovedalo, že konanie je neverejné a okrem toho stavba likviduje to, čo je pre ľudí (a týka sa ich). Na požiadanie úradníka projektant Ing. arch. M. Kusý oboznámil prítomných s projektom. V navrhovanej budove sú parkovacie miesta a sú predimenzované, teda aj s rezervou. Majú tu byť obchod, kaviareň, administratíva, byty. Podľa projektanta objem budovy spĺňa všetky svetlotechnické požiadavky.
            Na to sa ozvala pani z obecenstva: „Lenže toto je park!“
            Projektant odpovedal: Pracovali sme na základe územného plánu, ktorý bol vtedy platný, vtedy to nebol park.
            Odozva znela: „To bol vždy park!“
Zástupkyňa spoločnosti, ktorá je vlastníkom plochy parku, vysvetľovala: „Investovali sme do toho, boli sme ochotní (pozemok) vymeniť. Poslali nás na magistrát a majetkové, nemá nič. Povedali sme to novinárom, tí to nechcú počuť. Stále sme ochotní sa o tom baviť. Plne rozumieme vašim argumentom; my sme vlastník pozemku, nekúpili sme ho za 5 korún, nekúpili sme park, ale pozemok, na ktorom sa môže stavať. Sme ochotní komunikovať, neporušili sme žiadny zákon.“
            Ozval sa hlas: „Zákon života je iný.“
            Zástupkyňa spoločnosti oponovala: „To je demagógia, aj kura je živé a zbodnete ho.“
            Ďalší hlas: „Prečo ste to zrušili ako zelenú plochu?“
            Zástupkyňa spoločnosti: „Zeleň, ktorá má zostať, bude nedotknutá.“
            Iný občan: „Prečo tu nie je primátor?“
            Zástupkyňa bratislavského magistrátu predniesla jeho stanovisko: Podľa územného plánu je to určené na zeleň, hlavné mesto s projektom nesúhlasí.
            Občania zhodnotili: Čo robia K. Prónay a S. Párnická (zástupcovia OI), je sizyfovská robota.
            V čase zhromaždenia už časť zelene bola odstránená, aby sa predišlo a zabránilo hniezdeniu vtáctva. To by totiž bola prekážka výrubu.
 
                                                                                                                                             -rz-
(architekt I. Thurzo)
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.