Choď na obsah Choď na menu
 


Polícia zastavila výrub stromov v parku na Belopotockého

12. 10. 2008

http://bratislava.sme.sk/c/4116029/policia-zastavila-vyrub-stromov-v-parku-na-belopotockeho.html

BRATISLAVA
Polícia zastavila výrub stromov v parku na Belopotockého

BRATISLAVA. Polícia dnes zastavila pokus stavebnej spoločnosti Zipp vyrúbať parčík neďaleko budovy Slovenského rozhlasu v Bratislave, ktorý sa dlhší čas snažia zachovať miestni aktivisti. ČTK to povedala policajná hovorkyňa Alena Toševová

Na výrub niekoľkých stromov upozornila ráno bratislavská občianska iniciatíva. Investor argumentoval, že má všetky potrebné povolenia, podľa aktivistov i bratislavskej radnice bolo stínanie stromov nezákonné.

Vyrúbať stihli minimálne desať stromov

Parčík na Belopotockého ulici je jednou zo zelených plôch, ktoré sa snažili brániť občianske združenia. Ďalší lesík v Petržalke na Krasovského ulici už iný investor vyrúbal. Zipp chce na Belopotockého postaviť deväťposchodovú polyfunkčnú budovu.

"Hliadka ich (pracovníkov) na mieste vyzvala, aby nepokračovali v práci, až kým sa právoplatne nerozhodne," povedala ČTK policajná hovorkyňa v Bratislavskom kraji Toševová.

"Ráno nás prekvapili pílky," tvrdila Soňa Párnická z občianskej iniciatívy za zachovanie životného prostredia v Starom Meste, podľa ktorej už stihli vyrúbať minimálne desať stromov.

Žitňanská navrhne v parlamente novelu stavebného zákona

Novelu stavebného zákona chce v parlamente navrhnúť poslankyňa a zároveň predsedníčka Regionálneho zväzu SKDÚ v Bratislavskom kraji Lucia Žitňanská. V novele navrhuje, "aby stavebník mohol začať rúbať stromy až potom, ako má právoplatné stavebné povolenie na hlavnú stavbu a nemohol sa zakrývať stavebnými povoleniami na vedľajšie stavby," uviedla Žitňanská na brífingu v Bratislave.

Poslankyňa týmto vyhlásením reagovala na ranné nelegálne rúbanie stromov v parčíku na Belopotockého ulici v Starom Meste.

Žitňanská zároveň navrhne, aby boli všetky oznámenia a rozhodnutia stavebného úradu, proti ktorým môže občan konať, nielen na úradnej tabuli daného úradu a na internete, ale zároveň aj priamo na stavbe. Chce to preto, "aby nebolo možné vyhnúť sa verejnému prerokovaniu stavby na mieste staveniska. Občan nemôže byť postavený do polohy, že sa stále len bráni," vysvetlila Žitňanská.

Spoločnosť nemá stavebné povolenie

Spoločnosť Zipp, ktorá sa o stavbu snaží od roku 2005, má síce podľa zástupcov iniciatívy a magistrátu povolenie na výrub, ale nemá potrebné právoplatné stavebné povolenie. Jana Varínska zo spoločnosti pre ČTK reagovala, že investor má všetky dokumenty v poriadku.

Bratislavský magistrát si s investorom dohodol stretnutie na budúci týždeň. Mesto chce na rokovaní ponúknuť firme zámenu pozemkov, doplnila hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Podľa námestníka primátora Tomáša Korčeka investor ponuku na rokovanie prijal.

O záchranu polhektárového parku sa snažia aktivisti, ktorým sa podarilo odvrátiť tri stavby v parku, 13 rokov. Pozemok pred nežnou revolúciou vlastnilo mesto. V roku 1991 sa však oň prihlásilo ministerstvo obrany, pod ktoré patril koncom 70. rokov. Vojenská správa neskôr pozemok predala súkromnej firme ako prebytočný majetok za vyše 10.000 korún (331,94 eur). V súčasnosti má tento pozemok v Starom Meste za pyramídou Slovenského rozhlasu údajne hodnotu 60 miliónov korún (1.99 milióna eur).

9. 10. 2008 11:56:00 | čtk, sita
© 2008 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.