Choď na obsah Choď na menu
 


V parku padla tretina stromov. Nezákonne

12. 10. 2008

V parku padla tretina stromov. Nezákonne

Denník Pravda-Soňa pacherova

9. októbra 2008  15:15
Trinásť rokov aktívneho občianskeho boja takmer vyšlo nazmar. Do zdravých odrastených stromov parčíka na Belopotockého ulici sa hneď ráno zahryzli motorové píly. Ich kvílenie sa rozliehalo po okolí, statné platany a javory s hlasným praskotom klesali k zemi.

Koruny niektorých dokonca padli až za ohradu z vlnitého plechu, na verejnú ulicu pred budovou ČSOB a úplne ju zatarasili. Protestujúci občania privolali policajtov, tí však razantne zasiahli až po niekoľkých hodinách, keď už bola zhruba tretina parku nenávratne zničená.

Stromy dal spíliť vlastník pozemku, investorská firma Strabag-ZIPP, ktorá sa už dlhšie usiluje postaviť na tomto území viacúčelový Apartmán Park. Podľa vyjadrení zodpovedných orgánov však konala nezákonne. "Stavebník síce v apríli 2007 získal na výrub povolenie, to je však podmienené aj vydaním stavebného povolenia, ktoré ešte nenadobudlo právoplatnosť," potvrdila nezákonnosť postupu hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová. Vo veci by podľa nej mal ďalej konať obvodný úrad životného prostredia.

Na Belopotockého sa osobne dostavil aj primátorov námestník Tomáš Korček (Občiansky klub). Pripomenul, že mestskí poslanci prijali na rokovaní zastupiteľstva 25. septembra uznesenie, v zmysle ktorého mala riaditeľka magistrátu Anna Pavlovičová vytypovať náhradné pozemky za parčík. Tie mali byť na spoločnom rokovaní 14. októbra ponúknuté Strabagu-ZIPP výmenou zaň. "Primátor oslovil investora listom a on účasť potvrdil. Ak napriek tomu začal výrub, nezostáva mi nič iné, ako poukázať na jeho aroganciu," vyhlásil Korček. Zdôraznil, že mesto "využije všetky legálne prostriedky na to, aby investorovi ukázalo, ako sa má správať". Spresniť ich však nechcel.

"Bola to nenormálna situácia. Polícia sa sprvu správala absolútne bezradne. Akoby sme nežili v právnom štáte," zhodnotila ranné udalosti Soňa Párnická, členka občianskej iniciatívy Za záchranu parčíka a nezávislá staromestská poslankyňa.

Stavebník sa k výrubu odmietol vyjadriť. Viackrát predtým však už zopakoval, že by pristúpil na výmenu pozemku s parkom za zodpovedajúcu parcelu v inej lokalite. Mestskí poslanci o takej možnosti aj hlasovali, no bez pozitívneho výsledku. Primátor Andrej Ďurkovský pritom od čias svojho starostovania v Starom Meste aktivistom sľuboval, že zničenie parku nedopustí.

Pozemok asi polhektárového parčíka s vyše 120 stromami a drevinami mesto nikdy oficiálne nevlastnilo. Za socializmu, keď všetko patrilo štátu, sa však oň starala mestská firma ZARES. Občania preto samospráve vytýkajú, že v porevolučnom privatizačnom chaose o park nezabojovala, a aj preto sa veľmi pochybne ocitol v súkromných rukách. Nový majiteľ ho následne viackrát predal. V starom územnom pláne s malou mierkou navyše zeleň splývala s okolitou zástavbou, čo spôsobilo, že Strabag-ZIPP ho v roku 2004 kúpil už ako stavebný.

Vlani prijatý nový územný plán však plochu s parkom opäť jasne definoval ako zeleň. "Zelenou" zostala aj po úpravách v dôsledku upozornenia prokuratúry na niektoré nezrovnalosti v pláne v januári tohto roku. Po viacerých právnych zásahoch vlastníka, ktorému sa podarilo uspieť aj na Ústavnom súde, však mesto 30. júla na domovskej internetovej stránke zverejnilo informáciu o zmene - z vtedy už ohradeného parku sa s konečnou platnosťou stala stavebná parcela.

Zatiaľ poslednou iniciatívou za záchranu parčíka bol pred mesiacom návrh Korčeka a jeho kolegov, ktorí po odchode z SDKÚ založili v zastupiteľstvách samospráv Občianske kluby. Podľa neho by mesto Strabagu-ZIPP výmenou za Belopotockého mohlo odovzdať časť petržalského pozemku medzi mostami Prístavným a Apollo, kde sa pôvodne počítalo s výstavbou hokejovej arény.

Parčík na Belopotockého

- za socializmu patril Krajskej vojenskej správe Federálneho ministerstva obrany
- v roku 1982 sa stal majetkom Slovenského rozhlasu, postavili na ňom obrátenú pyramídu, okolitú zeleň na ploche 3 413 m2 spravovalo mesto
- po roku 1989 Krajská vojenská správa zmluvy o prevode spochybnila a park obratom predala eseročke Interax za 10 239 Kčs (tri koruny za m2), mesto si majetok nenárokovalo
- v rokoch 1992 až 1996 nasledovala séria pochybných predajov ďalším firmám, za sumy od 50-tisíc do 12,3 milióna korún, predajca aj kupujúci boli často tí istí ľudia
- v roku 1996 vtedajší majiteľ Axe Fin prejavil záujem postaviť na pozemku výškovú budovu, po prieťahoch a občianskych protestoch sa v roku 2000 o projekte prestalo hovoriť
- po roku 2002 sa Axe Fin opäť viackrát usiloval začať s výstavbou, napokon v roku 2004 pozemok za cca 50 miliónov Sk predal firme Strabag-ZIPP, ktorá svoj plán stavať na ňom obhajuje tvrdením, že ho kúpila zákonne a "v dobrej viere"

GLOSA: Podpásovky

Kapitola telenovely menom parčík na Belopotockého bola ďalšou tvrdou ranou pod pás občanovi Bratislavy. A ďalším z dôkazov, že jeho názor nemá nijakú váhu. Bolo priam dojemné sledovať, ako sa bezohľadnému píleniu viac hodín iba prizerali štátni aj mestskí policajti. Vraj nemôžu zasiahnuť, lebo investor sa dopúšťa len prečinu, nie trestného činu. Istý ochranár nahlas zauvažoval, ako by asi dopadol, keby sa pred nimi čo i len vycikal. Veď to hádam tiež nie je trestný čin...

Vlažné sú však aj "vyhrážky" stavebného úradu či magistrátu, ktorých zástupcovia investorovi sľubujú postih. A aký?! Dostane azda pokutu 20-tisíc korún, ako staviteľ susediacej bytovky Marián Kočner, ktorému presne toľko vyrubili za odstránenie 15 zdravých stromov? V hlavnom meste má každý veľkostavebník už dostatok precedensov, že si smie v podstate dovoliť čokoľvek. Samospráve, ktorá mu roky (a iste nie bez bakšišov) umožňovala dospieť k tomuto presvedčeniu, sa preto situácia už celkom vymyká z rúk. Tak aspoň božeká, že nemá právomoci.

Soňa Pacherová, Pravda


 


 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.